Finomságaim · Receptjeim

Körtés alakor torta gyömbéres füge lekvárral

Augusztus 20.-a után mindig elromlik az idő. Ez persze mindig így van, de idén mintha  az ősz még korábban akarna jönni. Augusztus elejétől kezdve laposan süt a nap, és mind a reggeli, mind az esti fények olyan mások. Hűvösek a reggelek, hűvösek az esték. Ettől kicsit szomorkás vagyok, megint jön az az érzés, hogy nem sikerült eléggé kihasználni ezt a nyarat. Pedig tudom hogy nincs még szeptember, és idén is biztosan szép hosszú ősz lesz. Jön majd a birsalma, a sütőtök, dió, a tökmag szezon, meg az őszi kirándulások a Pilisben, sok bicikliés Szentendrére, meg persze kezdődik az ovi, ami nagyon jó lesz Annusnak. Tudom, mind tudom, de mégis szomorkás a hangulatom.

Reggel körbejártam a kertben, szemrevételeztem a szilvát, a fügefát, a birsalmafát, a dió- és almafákat, majd végül a körtefát. Mióta tavaly letörte egy vihar a szilvafáról az ágat, már alig terem rajta – egy aszaláshoz pont elég lesz. A két almafa, amit Annus születésekor ültettünk,  még nem fordult igazán termőre, csak egy kis almácska árválkodik az egyik fa alsó ágán. De a körtefa tele van és dió is lesz jó sok, csak bírjuk majd esténként törni 🙂 Birsalma, mint mindig rengeteg van – ez jó lesz a barátoknak pálinkát főzni és anyósomnak birsalma sajtnak.

Amióta nagy kertesházban lakunk és ilyen sok gyümölcsfánk van, próbálok minden gyümölcsöt felhasználni. Így most összeszedtem a körtéket amit levert az éjszakai vihar, és kinéztem az egyik kedvenc könyvemből egy alakoros körtetorta receptet. Az elkészítés nem volt több, mint 30 perc és igazán finomra sikerült a torta. Még az óvónéninek is jutott belőle, aki családlátogatásra jött hozzánk.

Hozzávalók:

  • 220 g frissen őrölt alakorliszt
  • 55 g hideg vaj, felkockázva
  • 1/2 teáskanál só
  • 60 g méz
  • ízlés szerint lekvár, nekem most pont egy házi készítésű gyömbéres füge lekvár volt nyitva, amit még tavaly főztem kedvenc kenyérsütő gépemben
  • 5 nagy körte

Elkészítés:

Salzburgi malmomom megőrlöm a gabonát. Ezt mindig úgy csinálom, mint egy szertartást. Két kezemmel belemarkolok a gabonába, jó érzés ahogy folyik ki a kezemből. Aztán a kimért mennyiséget átteszem a malom garatába, és utána csak csodálom ahogy pereg ki a liszt. Megcsinálná ez az ügyes kis gép magától is a munkát pár perc alatt, de olyan jó nézni és belenyúlni a langyos puha lisztbe! Ilyenkor az illatokról mindig eszembe jut egy-két emlékfoszlány arról, amikor kiskoromban a Nagyival a malomba jártunk. A zempléni kis faluban Nagyi a nagy falusi bicikli hátsó csomagtartóján tolta haza a nagy lisztes zsákot, mint ahogy akkor mindenki. A malom már nem megy, a Nagyiból Dédi lett és már nem biciklizik, de hála Istennek még 86 éves kora ellenére egész jól van. Korábban már írtam, nagyon szeretem az alakort. A szemeknek jellegzetesen hegyes, mégis duci formájuk van. Frissen őrölve még jobban kijön édeskés íze és még jobban látszik gyönyörű arany színe. Tapintásra puha, majdnem olyan mintha nedves lenne, pedig nem az. Illata komlós-malátás, kicsit talán egy jó kézműves sörre emlékeztet.

A lisztbe belekeverem a sót és a hideg, felkockázott vajat. Konyhai robotgéppel összekeverem. Azért nem kézzel, mert a kezem melege megolvasztaná a vajat, és a tészta nem morzsás lenne, hanem egy massza. Ezután hozzáadom a mézet, és tovább gyurmázom a tésztát. Amikor már jól elkeveredett a méz, és kicsit olyan massza formája van a tésztának, előveszem a kör alakú torta formámat, aminek az oldalát le lehet szedni.

IMG_4860
A hozzávalók: liszt, vaj, só, méz, lekvár, körte. Semmi más!

Kivajazom az alját és az oldalát, sütőpapírt teszek bele és azt is még egyszer átvajazom. Én ezt úgy szoktam csinálni, hogy egy kis kocka vajat megfogok egy papír törlővel és azzal vajazom ki a formát. Utána a masszát beleteszem a formába, kezemmel majd egy villával lenyomogatom, hogy mindenhol egyenletes legyen.

Aztán előmelegített sütőben 180 fokon 12 percet sütöm. Ezután kiveszem, és a tésztát megkenem lekvárral. Szerencsére nekünk elég sok házi lekvárunk van, amit magunk főzünk be. Első években amikor kiköltöztünk a Dunakanyarba, hagyományosan lábasban főztem a lekvárt, több-kevesebb sikerrel. De amióta megvan a kenyérsütő gépünk, nem bajlódok vele. Nem kell takarítani, nem ég le, nem kell ott állni mellette. Mindent beteszek ebbe a Panasonic gépbe, és az megfőzi helyettem. Egyébként bármilyen lekvár jó, és a körte is bármilyen gyümölccsel helyettesíthető, vagy meg lehet szórni a torta tetejét gyümölcs mellett mazsolával, dióval. Ahogy fönt is írtam, én most gyömbéres füge lekvárral kentem meg a tésztát, majd a felvágott körtéket szépen sorbarendeztem rajta és visszatettem a sütőbe 10 percre. Ez idő alatt a lekvár kicsit megsül és buborékos lesz, a gyümölcs pedig megpuhul és szép színt kap. Nagyon finom lett a torta, legközelebb kipróbálom barack lekvárral, almával, és dióval. Jó étvágyat hozzá 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s