Rá kell jönnöm, hogy több olyan dolog is van körülöttem, ami itt tengett-lengett, de valahogy mégse figyeltem fel rá – valószínűleg mert nem ettem addig még igazán jót. Más oka nem lehet. Így volt ez a macaronnal, a tarte-tal és így jártam a granolával is.
Január utolsó hétvégéjén szombaton átugrottam Almádiba Veganeetához, ugyanis Csajszombat volt nála. Ahogy beléptem, megcsapott az az “önzetlen, kimondatlanul is értjük és támogatjuk egymást” csajos közösség, amit itt a Balatonnál azonnal megtapasztalhattam. Judittal (Szauer Judit @Balatoni gasztrotérkép) és Ancsival (@Veganeeta) összeborultunk. Az étterem különböző sarkaiban jobbnál jobb programok várták az programon részt vevő lányokat. Mariannál (@Bazsalikomos kert) saját teakeveréket lehetett készíteni, Dóriánál (@Pandarte Blog) otthoni díszeket készítettek a lányok, Judit már kész volt az Insta fotós workshoppal. A recept szempontjából az utolsó állomás volt a legérdekesebb, Szabó Jucusnál (@5hozzávaló) ugyanis granola készült. A workshopon nem vettem részt, de rövid beszélgetés után megajándékozott egy csomag, ott készült granolával. A granola itthon napokig a polcon állt, mígnem valamelyik este kislányom valami édeset kért. Az édességet utálja, a legfinomabb csokik, kekszek, sőt még a Bergmannból hozott krémes sem hatja meg. De ez a granola! Megkóstolta minden nélkül (se tej, se joghurt), és csak kanalazta, kanalazta….
Így történt hát, hogy amikor a kis zacskó ajándék elfogyott, bizony nekem is granola készítésre kellett adnom a fejem. Olyan nagyon nem bánom, mert így hogy már én is ettem jó granolát, abba a kategóriába sorolom, amiről a bevezetőben megemlékeztem. 🙂 Természetesen a zabpelyhet magam készítettem a pelyhesítőmmel, és a málna aszalását is itthon csináltam.
Granola – málnával, kókusz pehellyel és saját zabpehellyel
- zabpehely – 100g
- tökmag – 100g
- napraforgó mag – 100g
- aprított törökmogyoró – 40g
- aszalt málna – 100g
- kókusz chips – 30g
- puffasztott köles – 40 g
- 100 g méz
A granola szépségét az adja, hogy bármilyen magból, aszalt gyümölcsből és gabonapehelyből elkészíthető. Én most ezt a málnás-kókuszos változatot csináltam, de ha vége a böjti időszaknak és újra eszek majd cukrot, akkor fehércsokis-aszalt epres, csokis-narancsos és mandulás-fahéjas-almás változatokat is csinálok majd. Ahogy látom, szükség is lesz rá. A mézet egyébként ki lehet cserélni juhar szirupra, vagy bármilyen más, természetes folyékony édesítőszerre.
A zabból pelyhet készítettem, és az összes maggal összekevertem. Az aszalványt, a kókusz chipset és a puffasztott kölest kihagytam, ugyanis ezeket akkor kell hozzá keverni a granolára, ha már kész van.
A málnát már napokkal ezelőtt megaszaltam.
A keverékre ráöntöttem a mézet és kézzel összeforgattam, hogy minden magot bevonjon a méz. Ezután egy sütőpapírral kibélelt lemezen elrendeztem ezt a keveréket egyenletesen és 150 fokon 40 percet sütöttem.
20 percnél kézzel átforgattam a magokat ( amióta megvan a pékségünk, teflonná vált a kezem, simán csupasz kézzel belenyúltam a forró keverékbe :)), mert a széle és a teteje már megsült, de a közepe még nagyon nedves volt. A keveréket hagytam kihűlni, kézzel összetörtem az összeragadt darabokat egészen apróra, aztán hozzá kevertem az aszalványt, a kókusz chipset és a kölest. Kislányom a babájával együtt nagy boldogan eszi délutáni nasinak.
Csodás hétvégét mindenkinek!
Sok szeretettel,
A Péklány
“Granola, az új kedvenc” bejegyzéshez egy hozzászólás