Van egy tökéletes rozs-tönköly kenyér receptem, de az élesztős. Most azzal kísérletezek, hogy hogyan tudok ízben hasonló, de kovásszal készülő változatot készíteni.
Amit ehhez a suliban tanultam:
- kovászt mindig a “legsötétebb” lisztből kell készíteni, ez jelen esetben a rozs
- a kenyeret kb. 40 percig kell sütni, ebből pedig csak az elején kell bepárásítani a sütőt (első 5 perc), egész pontosan addig ameddig a kenyér héja el nem éri a 100 fokot, utána már fölösleges a párásítás.
- ezt egy mesterpéktől tanultam: a rozskenyér tetejét nem bevágni, hanem szurkálni kell, mert máshogy távozik belőle a hő
- akkor van kész a kenyér, ha a maghő eléri a 99 fokot
3 kenyeret sütöttem, mindegyiket egy recept alapján. A különbségek a lisztekben és a vadkovászban van. Én két vadkovászt nevelek, egy sima fehéret és egy teljes kiőrlésű rozst. Első univerzálisan használható, a másik rozskenyerekhez, mert nagyon savanyú.

- kenyér:
Hozzávalók:
- kovász: 55 g fehér vadkovász, 150 ml víz, 150 g frissen őrölt rozs
- 150 g frissen őrölt tönköly
- 80 ml víz
- 1 TK só
Első reggel 55g fehér vadkovászt összekevertem 150 g frissen őrölt teljes kiőrlésű rozsliszttel és 150 ml vízzel. Letakartam és estig hagytam pihenni. Estére szépen “felhabzott” a kovász. Ekkor hozzákevertem 150 g frissen őrölt tönköly lisztet, 80 ml vizet és egy teáskanál sót. Tudni kell, hogy a frissen őrölt liszt több vizet vesz fel, mint a bolti liszt, tapasztalatom szerint kb. 50 ml-rel egy ilyen receptnél. Összedagasztottam a tésztát, kilisztezett szakajtóba tettem és egy éjszakát a hűtőbe pihent letakarva. Reggel másfélszeresére nőtt a kenyér. Előmelegítettem a sütőt 260 fokra és bepárásítottam, közben kifordítottam a kenyeret a tepsire és a tetejét kereszt formában pengével bevágtam. A sütési hőfokot visszavettem 250 fokra, így sütöttem 5 percet, aztán 240 fokon még 5 percet, végül pedig 30 percen keresztül 210 fokon.
2. kenyér:
Hozzávalók:
- kovász: 55 g rozs vadkovász, 150 ml víz, 150 g frissen őrölt rozs
- 150 g frissen őrölt tönköly
- 80 ml víz
- 1 TK só
Minent pont ugyanúgy csináltam mint az első változatnál, csak a kovászomat rozs vadkovászból indítottam, illetve ezt hosszúkás formájúra formáztam.
3. kenyér:
Hozzávalók:
- kovász: 55 g fehér vadkovász, 150 ml víz, 150 g frissen őrölt rozs
- 100 g frissen őrölt rozs, 50 g világos rozsliszt
- 80 ml víz
- 1 TK só
Itt is mindent úgy csináltam ahogy az első változatnál, kivéve, hogy a tetejét nem bevágtam hanem szurkáltam.
Végeredmény:
A kenyerek csodálatosan néznek ki, legalábbis én nagyon szeretem ezeket a rusztikus kinézetű kenyereket. A 3. kenyér klasszikus savanykás rozskenyér lett, olyan “németes”. A 2. variáns a legfinomabb nekem, mert ott érezni lehet a tönköly ízét amit én nagyon kedvelek és mellette kellemes savanykás kovászos utóízt érzek. Az első is nagyon finom, de talán kicsit kevésbé mint a 2.
A kenyér héja szerintem jó, a belezet is megfelelő, bár ha egy kicsit tovább hagytam volna még a hűtőben érni (most 9 órát volt bent) akkor nagyobbak lennének a légbuborékok. De persze az eredménnyel így is nagyon elégedett vagyok.
Köszönöm e recepteker
KedvelésKedvelik 1 személy
Szia, szeretném megkérdezni, hogy a végeredmény kb fél kilós? A sütési idő amit írtál (40 perc) erre a mennyiségre vonatkozik? Ha dupla adagot szeretnék sütni, a sütési idő is duplázódik? Nagyon köszönöm ha válaszolsz!
KedvelésKedvelés
Szia, igen, ezt kb. fél kilós lesz. Ha 1 kg-os kenyeret sütsz, annak a sütési ideje 55 perc és 1 óra 11 perc között változik, a sütési hőfoktól függően. A duplázás sok lenne neki. 🙂
KedvelésKedvelés