Mostanában sokat kísérletezek alakorral. Nem könnyű vele bánni, mert a tönkölyhöz hasonlóan terül és dagasztás közben ragacsos, de kárpótol különleges íze és az érzés, hogy ennél jobbat nem tehetek a családi asztalra.
Az alakor hosszúkás, egyszemű búza. A palacsintás posztomban már röviden megemlékeztem pozitív tulajdonságairól.

Őrlés közben finom, malátás illatot érzek és a liszt szép arany színű. Én úgy tapasztaltam, hogy a normál búzánál kicsit durvább őrléssel érem el a legjobb eredményeket.
100% Teljes kiőrlésű alakor cipó, kovásszal
Hozzávalók:
Első nap:
- 55 g vadkovász
- 150 g frissen őrölt alakor
- 115 g víz
2. nap:
- 60 g víz
- 150 frissen őrölt alakor
- 1 TK só (12 g)
- 1 EK méz
1. nap:
Reggel megetetem vadkovászomat a szokásos módon a befőttes üvegben.
Este kiveszek belőle 55 g-ot, hozzáteszek 115 g langyos vizet és 150 g frissen őrölt alakort. Összekeverem, majd éjszakára letakarom.
2. nap:
Másnap reggelre kész a kovászom, ami így néz ki:
Ehhez hozzáteszek 75 g lisztet és az összes vizet, a mézet és a sót és alaposan összekeverem. A liszt másik felét a pultra öntöm, méghozzá úgy, hogy az kör formát vegyen fel és középen üres legyen. Erre az üres helyre szedem ki a tésztámat, és úgy gyúrom tovább, hogy mindig a körülötte lévő lisztből hozzáveszek. Mire elfogy a liszt, addigra elkészül a tészta is (kb. 2-3 perc). Közben többször meg kell liszteznem a pultot, mert tényleg nagyon ragacsos a tészta. Jó tanács az ilyen tésztákhoz: mindig kapargassuk fel a tésztát a pultról tésztalapáttal, és mindig csak nagyon keveset lisztezzünk alá, mert ha túl sokat teszünk, akkor a tésztánk a végén sűrű lesz. A tésztát gombóccá formázom, jól kilisztezett nád kelesztőtálba teszem, konyharuhával letakarom és hűtőbe teszem.
Este amikor munkából hazajövök (kb. 12 órával azután hogy hűtőbe tettem), előmelegítem a sütőt 260 fokra és bepárásítom. Amikor felmelegedett a sütő, a tésztát kiborítom óvatosan a sütőpapírral kibélelt tepsire és tetejére pengével keresztet vágok a tetejére és „bevetem a kemencébe” – ahogy a suliban mondanánk (a hétköznapi ember nyelvén beteszem a sütőbe). A hőmérsékletet vissza veszem 250 fokra, így sütöm 5 percig, majd 240 fokon további 10 percig, utána pedig 200 fokon sütöm tovább még 20 percig. Amikor lejár az idő, rácsra teszem és megmérem a maghőt. Ha 97 fok fölött van, akkor garantáltan megsült a belseje.
A kovászos kenyerekről érdemes tudni, hogy nemcsak szobahőmérsékleten, de hűtőbe is el lehet végezni az érlelést-kelesztést. Ez lassabb, minthogyha szobahőmérsékleten csinálnánk, de a kenyér ízesebb lesz. Én úgy tapasztaltam, hogy szobahőmérsékleten olyan 5 óra a kovászos teljes kiőrlésű kenyerek kelesztési ideje, hűtőben 10-12, de ha tovább marad bent, az sem gond. Sütöttem már 16 órán át hűtőben tartott kenyeret és annyi történt, hogy nagyobbak lettek a buborékok.
A kenyerem belseje (belezete ahogy a pékek mondják) szép apró buborékos, a tészta nem túl sűrű, a héj pont megfelelő méretű és keménységű.
Nálam az igazán jó kenyérnek az az ismérve, hogy nem esik jól semmit rátenni (felvágott, lekvár, sajt), csak vajat. Na ez pont ilyen lett! 🙂
mikor teszed bele a kovászt? (kimaradt a kovász)
KedvelésKedvelés
Kedves Zsuzsanna! a kép fölött úgy kezdem, hogy a kovászom így néz ki és alatta folytatom, hogy ehhez teszem hozzá a lisztet, vizet és a többi dolgot 🙂 szóval rögtön az elején.
KedvelésKedvelés
Kedves Péklány!
Hetek óta próbálkozom ezt a kenyeret megsütni. Jelentem, ma olyan lett, amire számítottam. Annyi különbséggel, hogy jerek UltraPro edényben sült, szép magas lett, mint egy kupola. Viszont a 120 fok helyett 220 fokon sütöttem, féltem, hogy a közepe lassan fog megsülni, miközven a teteje megég.
Köszönöm, hogy megosztottad, és tanítottál.
KedvelésKedvelés
Szia Kató! Akkor egy épp tönkre menő sütőm volt, amiben nem nagyon volt kiszámítható a hő 🙂 Szóval a 220 teljesen jó! Örülök hogy sikerült!
KedvelésKedvelés
Én most, a karanténban jutottam el odáig, hogy kenyeret fogok sütni. Szép kis kovászkát neveltem teljes kiőrlésű búza és alakor liszt keverékéből. Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi vizet, mézet ( és többi összetevőt kell beletennem a tésztába). Elnézést, de nem találtam meg a receptben az adagokat. . Van sütőtálam ( fedeles), abban is 240 fokon süthetem, vagy elég 220 fok?Előre is köszönöm a választ!
KedvelésKedvelés
Kedves Vien! A receptnél minden fel van tűntetve a hozzávalóknál 🙂
KedvelésKedvelés
Kedves Péklány! Kezdő vagyok. A vadkovászt honnan szerzed be? Mi a különbség a vadkovász és a kovász között? Előre is nagyon köszönöm. Márti Nógrád Megyéből
KedvelésKedvelés
Kedves Márti! A vadkovászt az ember maga indítja, vízből és lisztből. Itt a blogon olvasd el a kovász suli 1-2 cikkemet, vagy nagyon ajánlom a könyvem, amiben részletesen leírok mindent ami a kovász készítéshez szükséges. https://www.naturprojekt.hu/termekeink/peklany-konyve-36
KedvelésKedvelés