Kislányunk júliusi névnapját mindig a családdal ünnepeljük, otthon. A nagy meleg miatt grillezés helyett inkább csak valami könnyű vendégváróval készültünk.
Mogyorós-csokis teljes kiőrlésű muffin
Kislányom nem nagyon szereti az édességet, ahogy ezt már több bejegyzésemben is írtam. Ezért talán furcsán hangzik, de kifejezetten örülök ha valami édességet készíthetek neki és azt megeszi. A muffinokat három dolog miatt kedveli:
- könnyen tudja keverni a tésztát (majdnem a teljes előállítási folyamatot rábízom) úgy, hogy ölébe veszi a tálat
- kedvére kóstolgathatja a nyers tésztát
- imádja a színes muffin papírokat válogatni és a formába helyezni.
Enni már nem biztos, hogy eszik belőle, így volt ez most is.

Hozzávalók:
- 15 dkg teljes kiőrlésű liszt (mi most tönkölyt őröltünk Salzburgi házimalmunkon)
- 10 dkg finom liszt
- 10 dkg barna cukor
- 15 dkg vaj
- 5 dkg összetört étcsoki
- 5 dkg darált törökmogyoró
- 1 tojás
- 2 dl tej
- 2 teáskanál sütőpor
A csokoládé kivételével az összes összetevőt egy nagy tálban összekeverjük, amíg homogén masszát nem kapunk. Miután nálunk Anna a keverés-felelős, a végén a biztonság kedvéért én még elektromos habverővel összekeverem a tésztát. Ezután hozzáadjuk az étcsoki darabkákat, összekeverjük a tésztát pár mozdulattal ismét, és már tehetjük is bele a muffin formákba. Én kb. 2/3-ig szoktam őket tölteni, mert a sütőpor nagyon megemeli. A szokásos kis muffinforma mellett a múltkor a DM-ben vettem ezeket a nagyobb, természetes fa hatású formákat. 200 fokon 15-20 perc alatt megsütjük őket, majd rácson hagyjuk kihűlni.
Olasz fűszeres kovászos kenyérrudak, fokhagymás-tejfölös mártogatóssal
Ha vendégség van nálunk, szinte mindig készítek ilyen olasz fűszeres kenyérrudakat. Frissen, melegen nincs is jobb ennél és a vendégek is mindig nagyon örülnek neki.
Hozzávalók:
- 200 g fehér liszt
- 200 g teljes kiőrlésű búzaliszt – én ezt a házimalmomon őröltem Natur Projekt bio búzából
- 100 g kovász
- 250 ml víz
- 3 EK olíva olaj
- 1 EK cukor
- 2 EK morzsolt oregánó
- 2 TK só
- 1 szétválasztott tojás
- 2 EK víz
- fél csomag szárított élesztő.
Ebbe a receptbe azért teszek kovászt, hogy a rudaknak jobb íze legyen, és azért teszek élesztőt, mert a vendégek érkezése előtt nincs olyan sok időm, és szeretném meggyorsítani a folyamatot.Langyos vízbe beleteszem a cukrot és az élesztőt elkeverem benne. Amikor pár perc után felfut, az összes többi hozzávalóval együtt összedagasztom, a tojásnak csak a sárgáját kell beletenni. A fehérjét és a 2 EK vizet tegyük félre egy másik kis pohárba vagy edénybe. A tésztát letakarom és megkelesztem. Nekem erre, mivel volt vagy 30 fok, elég volt 20 perc, télen ugyanez 30 perc szokott lenni. Ezután a tésztát kinyújtom egy nagy téglalap formára, és éles késsel hosszú csíkokra vágom és két kézzel hosszú hurkákká sodrom, ezután további 20 percig kelesztem. Két dolog, amire érdemes odafigyelni: a rudakat egymástól olyan távolságra helyezzük el, hogy ha kétszeresre dagadnak, akkor is kényelmesen elférjenek és ne ragadjanak össze; a rudak egyenlő vastagságúak legyenek középen és a végeken, mert különben nem lesz szép formájuk. Egy bögrében keverjük össze a tojásfehérjét 2 evőkanál vízzel, és egy ecset segítségével kenjük le vele a rudakat. Sütőben süssük meg 15-17 perc alatt. Ha tovább sütjük, akkor is finom lesz, csak akkor ropogós grissinit kapunk, nem puha rudakat.
Ezek a puha meleg kenyérrudak nagyon finomak tejfölös mártogatóssal. Én a mártogatóst úgy készítem, hogy egy kisebb tálba kiöntök egy pohár nagy (350-450g zsíros tejfölt, kanállal elkeverem, hogy krémes legyen, hozzáteszek 1 teáskanál sót és kb. fél teáskanál frissen őrölt borsot és kb. 4-5 nagyobb préselt fokhagymát, majd egy evőkanál frissen vágott petrezselymet. Az egészet összekeverem és már kész is van. Eddig ez mindig nagy sikert aratott 🙂