Az Ünnepi menü megtervezése mindig is az egyik kedvenc elfoglaltságunk december közepén. Pár év alatt lett két olyan receptünk, ami azóta biztosan nem hiányozhat az ünnepi asztalról, így valójában csak azzal kell sakkoznunk, hogy melyiket melyik napra időzítsük.
Az egyik a parmezános bundában sült harcsa krumpli pürével és alma kompóttal, a másik pedig a pirított kalács libamáj vagy kacsamáj créme brulée- vel és hagyma lekvárral. Ez utóbbi receptjét szeretném most megosztani veletek. Bonyolultnak tűnik elkészíteni, de valójában csak először az, másodszor és harmadszor már rutinból megy. És több nap után is fogyasztható!
Előző nap teendői: kalács sütés és a máj előkészítése
Kalács sütés
Általában egy 4-es fonatú kalácsot szoktam készíteni. Ha van jól bevált kalács receptetek, akkor érdemes azt használni, ha nincs, íme amit én szoktam készíteni:
- 500 g BL55
- 80 g vaj
- 80 g cukor
- 2,5 dl tej
- 1 egész tojás + 1 sárgája
- 1,5 teáskanál só
- 1 csomag szárított élesztő vagy 2,5 dkg friss élesztő
- 1 tojás a kenéshez
Az élesztőt megfuttatom a langyos tejben egy kiskanál cukorral. Átszitálom a lisztet, közepére mélyedést csinálok és ide öntöm bele az élesztős tejet, az olvasztott vajat, a cukrot, sót és a tojásokat. Addig dagasztom, ameddig homogén, fényes tetejű tésztát nem kapok. Ha kész, letakarom és 40-50 percig kelni hagyom. Ez idő alatt a duplájára fog kelni a tészta. Ezután a munkapultra teszem, a kezem beolajozom és a tésztát 4 egyenlő részre vágom. A tökéletesség érdekében én ki is mérem ezt mérleggel. A tésztákat egyesével felgömbölyítem, majd 15 percig pihentetem őket letakarva. Ezután olyan szálakat sodrok belőle, melyek a vége felé hegyesen elkeskenyednek, mert így lesz szép a fonat. A suliban azt tanultam (és azóta sokkal szebb szálakat sodrok), hogy hosszú mozdulatokkal, középről indulva nyújtsuk a tésztát úgy, hogy a sikér szerkezet sose szakadjon el! Ezt a legnehezebb kitapasztalni, hogy hogyan lehet erőteljes ámde mégis finom mozdulatokkal kezelni egy tésztát. A másik viszonylag nehéz kérdés, hogy mennyire kell szorosra fonni a fanatot, mert ha túl laza, nem lesz szép, ha túl szoros, akkor meg könnyen elreped a tészta. A 4 szálat a tetején összetapasztom, majd megcsinálom a 4-es fonást. Ezután a tésztát lekenem tojással (ne az egész mennyiséget használjuk el, mert sütés előtt majd még egyszer le kell kenni a tésztát!) és kelesztem kb. 45 percen át. Újra lekenem, majd 200 fokra előmelegített sütben száraz (!) légtérben sütöm 20-22 percig.
2. Libamáj (kb. 400 g) megtisztítása és tejbe áztatása
Ezt a feladatot mindig a férjemre bízom, mert a nyers hússal nem szívesen bíbelődök. Ő szépen alaposan lehártyázza a májat, majd hideg tejbe áztatja egy nagy lábasban. Az a szabály, hogy ahány kg a máj, annyi liter tejbe kell beáztatni. Nem baj, ha a májat eltörjük, úgyis turmixolni fogjuk.
Aznapi teendők: Créme brulée és hagyma lekvár elkészítése
Kacsamáj créme brulée:
- 400 g hízott kacsamáj amit előző nap beáztattunk
- 4 dl tejszín
- 4 dl tej
- 1 dl tokaji aszú
- 8 tojás sárgája
- só, bors ízlés szerint
- barna cukor – de ez majd csak a végén kell
Elkészítés:
A májról a tejet leöntjük, ez nem fog kelleni. A bort, tejet és tejszínt egy nagy edényben összekeverjük. Ebből a léből kb. 1 dl-t a májhoz öntünk és összeturmixoljuk turmix gépben. Muszáj hozzá a folyadék, mert olyan kemény a máj hogy amúgy nem lehetne megturmixolni. A többi folyadékhoz hozzátesszük a tojások sárgáját, összekeverjük, majd kis tűzön besűrűsítjük egy lábasban folyamatos kevergetés mellett. Ezután a turmix gépből a májas pépet a lábasba tesszük és az egészet összekeverjük alaposan és pár percig főzzük. Ezután adagonként merőkanállal kis créme brulée tálakba tesszük a masszát. A megtöltött formákat egy nagy tepsibe tesszük, de úgy hogy a tepsibe vizet öntünk. Annyit, hogy a poharak feléig érjen a víz. Előmelegített sütőben 160 fokon 50 percen át sütjük – valójában főzzük – a libamáj créme brulée-ket. Ha kész, hűlni hagyjuk a pohárkákat. Fogyasztás előtt pedig barna cukorral megszórjuk a créme brulé tetejét és lángszóró pisztollyal szépen megkaramellizáljuk.
Hagyma lekvár:
- 50 dkg lilahagyma
- 1 dl balzsamecet
- 5 dl vörösbor
- 10 dkg kristálycukor
- 1 csipet só
Elkészítés:
A hagymákat vékony karikákra vágjuk. A cukrot, balzsamecetet és bort egy lábasba öntjük, felforraljuk, majd beletesszük a hagymát és sót és kb. 1-1,5 órán keresztül kis lángon lekvárrá főzzük.
A tökéletes ízharmónia
Amikor kihűlt a lekvár és a créme brulée, indulhat a tálalás. Pirítsuk meg a vékony szeletekre vágott kalácsot, kenjük meg a libamáj krémmel és együk hozzá a lekvárunkat. Mennyei lesz ahogy a szánkban összeérnek az ízek: az édes kalács a kellemes májjal és a kissé fanyar lekvárral.
UI – a créme brulée-t el lehet készíteni fatörzs formában is. Pont ugyanígy kell eljárni az esetben is, csak majd ott a végén szeletelni lehet a májkrémet és a fatörzs tetejére tudunk cukrot égetni. A krém eláll hűtőben egy 3-4 napig és az íze ugyanolyan, ha nem finomabb lesz.
Előétel a nagy családi karácsonyi vacsorához
Idén úgy alakult, hogy anyukám nem annyira tudott készülni a 25-ei karácsonyi vacsorára mint szeretett volna, a Nagyi 22-ei temetése miatt…Így abban maradtunk, hogy a kacsamáj créme brulée lesz az előtel, amit mi viszünk. Anyuéknál férjem karamellizálta rá a cukrot a krém tetejére, ami hatalmas sikert aratott és ami szerintem ezentúl nemcsak a mi, de a nagy családi karácsonyi menüjébe is bekerül mint kötelező elem. Karácsonyra a sok-sok meglepetés között a férjemtől két kenyérszállító ládát kaptam. A ládák nemcsak gyönyörűek és praktikusak, de számunkra fontos motívumok találhatóak rajta. Aki felismeri, tudja mik ezek és mit szimbolizálnak. Férjem minden ünnepre egyszerre lep meg hagyományos és modern ajándékokkal, azt mondja én is ilyen vagyok. És milyen igaz 🙂 Nemhiába az ikerlángom, jobban ismer mint én magamat. A ládákat egyébként Tulipános Kata készítette, akitől már sok szépséget rendeltünk Bakonynánáról.
Az egyik új kenyérszállító ládámba vittük át a többi finomság és kézzel készített ajándékkal együtt. A ládába került frissen préselt müzli mix, házi lekvár, panettone és pár ajándék dobozka, amit kislányom teljesen egyedül festett. A képkereketben segítettem 🙂
Kellemes Ünnepeket mindenkinek!