Kenyereim

Az év utolsó sütése: kovászos kenyér kölessel, zöldfűszerekkel

“Fura egy szerzet vagy Orsika”- szokta mondani a férjem és igaza van. Egyszerre szeretem és kutatom a tradicionális és a hagyományőrző dolgokat (Kékfestő, kerámiák, népművész motívumok, magyar őstörténeti könyvek, stb.) és közben imádom a technikát, a modern kütyüket is. Így a karácsonyfa alá is ennek megfelelően hozott a “Jézuska” ajándékot nekem: kaptam két kenyérszállító dobozt, amire nem akármilyen népi motívumok lettek festve – aki járatos az ilyenekben az felismeri őket-, egy biogabonákról szóló hagyományőrző könyvet és egy okos órát (ájfón óra ahogy én hívom). Szóval miközben kovászolok és köles kását hajtogatok a tésztába, nézhetem mostmár hogy mennyi a pulzusom és elég vizet ittam-e és szembesülhetek azzal is nap mint nap hogy nem mozgok eleget. Imádom ezt a kettősséget. És persze közben próbálgatom a nemrég rendelt kékfestős pólóimat és körsálamat, amit lehet hogy inkább fejfedőnek fogok használni sütés közben.

Holnap már nem sütök, férjemmel ketten töltjük ezt a napot, elszámolunk együtt az idei évvel, mérleget vonunk és átbeszéljük mit szeretnénk jövő évben. Nagy terveink vannak, mint mindig. 🙂

Köleskása a kovászos kenyérbe? Miért ne?

Tudjátok, hogy próbálok minél több ősgabona fajtát felhasználni a sütéseim során, de az új könyvemet lapozgatva egy új ötlet jutott az eszembe. Mi lenne, ha köleskását főznék és azt sütném bele a kenyérbe egy-két zöldfűszerrel együtt.

Hozzávalók:

  • 90 g aktív kovász
  • 320 ml víz
  • 380 g BL80
  • 25 g frissen őrölt rozs
  • 9 g só
  • 85 g köleskása
  • 2 evőkanál zöldfűszer (én a méhűtőből vettem elő apróra vágott zsályát és petrezselymet, amit még a nyáron tettem el)

Elkészítés:

Este megfőztem 50 g kölest annyi vízben, hogy ellepje, aztán a lábasban hagytam kihűlni. Megetettem a kovászomat (mostanában, hogy hideg van a konyhánkban, jobban kell figyelnem a kovászomra, ezért a befőttes üvegre gumit húzok, hogy lássam mikor és egyáltalán képes-e a duplájára nőni).

Reggel megőröltem a rozst és a BL80-nal együtt az Ankarsrum dagasztójába tettem és a csapból folyó lehető legforróbb vízzel összekevertem (autolizáltam) és 1 órát pihentettem letakarva. A konyha és a liszt kb. 20 fokos, a víz kb. 50, így nagyjából el tudom érni a kívánt 25 fokos tészta hőmérsékletet. Egy óra után hozzáteszem a kovászt, és 4 percig dagasztom a tésztát az Ankarsrummal a legkisebb fokozaton. Aztán hozzáteszem a sót és újabb 2 percig dagasztom, majd végül a köleskását és a fűszereket és további 2 percig dagasztom. Összesen 8 perc a dagasztási idő. A tészta szép fényes és selymes. Fél órát pihentetem letakarva, majd áthajtogatom egymás után 6 x 30 percenként és közben mindig egy olajjal kikent tálba teszem vissza, amit mindig letakarok és a sütőbe teszek, hogy ne “fázzon” meg a tésztám. Ott legalább állandó a hőmérséklet. Sajnos időnként a hideg miatt a tészta hőmérsékeltét is meg kell mérnem és ha 25 fok alá megy, bizony a sütőt 30 fokra beállítom és így fermentálódik benne a tészta. A 6 hajtogatás után a tésztát megformázom és lisztes konyharuhával kibélelt nád szakajtóba teszem. Azt pedig a sütőbe, amit 40 fokra állítok. Tudni kell, hogy az én sütőmben ha 40 fokot állítok be, akkor a benne lévő tészta 35 fokon fog kelni és ugyanez érvényes a fermentációra – amikor 35 fokot állítottam be akkor a tészta 28-30 fokos volt. Szóval így kelt a tészta 1,5 órát, aztán kiborítottam a sütőedényemre amit a sütővel együtt 250 fokosra forrósítottam, bevágtam a tetejét jó mélyen és hosszan, és így sütöttem 25 percig 250 fokon, majd 20 percig 225 fokon. Az eredménnyel végtelenül elégedett voltam: nem csak vizuálisan lett gyönyörű látvány ez a kenyér, de az íze nagyon különleges. A zsálya és a köles íze nagyon harmónikus és kellemes. Próbáljátok ki!

peklany-koles-kenyer

Kellemes év végi elszámolást kívánok mindannyiotoknak, köszönöm hogy ezt az évet velem töltöttétek, remélem sok hasznos információval tudtam szolgálni. Boldog, egészségben és sikerekben gazdag új esztendőt mindenkinek! 

Orsi a Péklány 

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s