Édes tészták, kekszek · Finomságaim · Receptjeim

Karneváli kalács

A minap eszembe jutott a velencei karneválok hangulata. 3 éve, az utolsó még normálisnak számító évben hármasban ellátogattunk az Olaszországba. Szinte magam előtt látom a forgatagot, a gondolákat, az álarcokat próbálgató turistákat, és a szebbnél szebb ruhákba felvonuló olaszokat. Képek, színek, illatok peregnek előttem. Látom magunkat a Szent Márk téren slattyogni, a gondolában imbolyogni, hallom a vaporettok búgó hangját, érzem ahogy még napszemüvegen keresztül is elvakít a nap amikor kortyolgatjuk a kávét egy eldugott téren, később egy aperollal a kezünkben ülünk egy másik teraszon és csak nézzük a nyüzsgést…belül pedig sírok, hová lettél régi világunk???

Hogy egy kis különleges hangulatot varázsoljunk itthonra is, kislányom szülinapi zsúrjára az egyik játéknak azt gondoltuk ki, hogy karneváli maszkokat fogunk készíteni. Mindenki a saját kis egyéniségének megfelelőt. Vettünk fehér papír álarcokat, hozzá csillámos ragasztókat, flittereket és színes tollakat.

És ha már karnevál, régóta kacérkodom a gondolattal, hogy a fonott kalács formáját kicsit cirádásabbra veszem.

Hozzávalók:

  • 500 g BL55 (én celldömölki BL55-öt használok a pékségben, melyet mostmár otthoni kiszerelésben is meg tudtok nálunk vásárolni a BL80 kenyérliszt és a pizza liszt mellett)
  • 160 g langyos tej
  • 100 g kristálycukor
  • 25 g friss élesztő
  • 50 g szobahőmérsékletű vaj
  • 6 g só
  • 1 tojás +1 a kenéshez
  • szezámmag

Elkészítés:

Az élesztőt langyos tejbe morzsolom (30-33 fok), egy kiskanál cukrot teszek bele, összekeverem egy kanállal, és várok 10 percet. Ezután az átszitált lisztet, az élesztős tejet és a többi szobahőmérsékletű hozzávalót az Ankarsrum Assitent dagasztótáljába mérem. Most a műanyag fejet teszem fel, főleg amiatt, mert szeretném hogy a kalács megtartsa a formáját és ezért keményebb tésztát dagasztok. 3 percet dagasztom a tésztát 2-es fokozaton, majd 4-es fokozaton további 5-6 percet. Amikor a tészta már teljesen összeáll, a felülete sima és fényes, nem ragadós, akkor van kész.

A tésztát kiveszem, felgömbölyítem (videó és a kelt tészta elkészítésének lépései és azok miértjei a Péklány lettem könyvben), és 20 percet pihentetem úgy, hogy letakarom egy konyharuhával. Ezután 6 egyforma részre osztom a tésztát, egyesével felgömbölyítem őket gombócokká, és 45 percet várok velük. Eközben ismét letakarom őket. 45 perc elteltével puha, megkelt, dagi kis gombócaim vannak, melyeket egyforma szálakká sodrok ki és a végeiket kihegyezem – mi pékek így mondjuk.

A szálakat közül 5 db-ot fent összetapasztok, és klasszikus ötös fonást csinálok. A lényeg, hogy mindig középre teszem vissza amit az ellentétes oldal széléről elveszek.

Ha kész a teljes fonás, a hatodik szálat egy kicsit megnedvesítem és szezámmagba forgatom, majd a kalács tetejére teszem középre. Egy ollóval bevagdosom a szálat, és a fülecskéket kihajtogatom. Egyiket jobbra, másikat balra, így végig.

Ezután a kalácsot egy sütőpapírral bélelt lemezre teszem és langyos, párás helyen kelesztem 20-25 percet. Ekkor lekenem tojással, majd újabb 25 percig kelesztem. A sütőt bekapcsolom 190 fokra. Nagyon fontos, hogy mindig előmelegített sütőben süssünk. A kalácsot újra letojásozom, majd 35 perc alatt megsütöm, de persze ez sütőfüggő. A végén érdemes a kalácsba egy maghőmérőt beleszúrni, ha 92 fokos a belseje, akkor biztosan megsült.

Boldog sütéseket kívánok és azt, hogy a maszkról egyszer tényleg már csak a karneváli álarc jusson eszünkbe.

Sok szeretettel: a Péklány

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s