Édes tészták, kekszek · Finomságaim · Receptjeim

Évindító kovászos csiga

Hát eltelt. Az év, mely mindenek között a legnehezebb volt. Nem morfondírozok, csak megállapítom. Nem panaszkodok, nem értékelek, nem okoskodok. Túl vagyunk rajta. Elfogadom, hogy ilyen volt. És azt is, hogy a következő évek is nehéz évek lesznek. Elfogadom, hogy mindig minden változik. És a változás nem rossz, csak másmilyen mint az, amit eddig ismertünk. El kell fogadnom, hogy máshogy kell gondolkodni sok mindenben, mint eddig. A már megszerzettnek tűnt sikerért (és sikérért :)) újra meg újra meg kell harcolni.

Az év első hetében egy kicsit jöttünk-mentünk. Jártunk nyugaton és keleten. A benyomások, amik értek, sokkoltak. Mindenhol másért. Láttam az igazi luxust, az “újgazdag” (elnézést, jobb szót nem találok rá) luxust, és a nyomort. A legnagyobb ellentéteket. A Cartier előtt kígyózó sort Bécs belvárosában, wellness fürdő bárjában 54 000 Ft-os rumot (4 cl!!!), és a ruha és cipő nélküli, putriból kiszaladó gyereket a nyomorban. Pár nap után – bár a két legfontosabb emberrel, a férjemmel és kislányommal voltam – úgy éreztem, hogy haza kell menekülöm. A saját világomba, a saját otthonomba, a saját rendszerembe, a saját háztartásomba, a saját főztömhöz, a saját városomhoz, az ismerős arcokhoz. Ahol normális minden. Ahol nincsenek megemészthetetlen különbségek.

Hazaérkezésünk másnapján azonnal sütnöm kellett valami”biztonságot”és lelassulást biztosító péksütit itthon. Így esett a választásom az örök klasszikusra, a fahéjas csigára, amit most egy kis eperrel spékeltem meg.

Recept 10-12 csigához:

A kovászt kivettem a hűtőből előző este – egy hete volt bent, egy félbarna kovász – és megetettem a következő módon:

  • 50 g hűtőhideg félbarna anyakovász
  • 100 g BL55 celldömölki liszt
  • 85 g kézlangyos víz

Miután férjem begyújtott a kandallóba, és a nappaliban jó meleg volt, oda tettem a kovászt éjszakára – persze a kutya által elérhetetlen helyre.

Reggel szép buborékos volt a kovász, melynek segítségével egy “átlagos” kovászos kelt tésztát dagasztottam be:

  • 500 g BL55
  • 250 g langyos tej
  • 80 g cukor
  • 70 g puha vaj
  • 7 g só
  • 1 tojás (+1 tojás a kenéshez)
  • 200 g érett fehér kovász

Sajnos az Ankarsrum Assistent a pékségben volt, mert az ünnepek alatt rengeteget használtuk bent. Így, a cukrászvizsgámhoz vásárolt és azóta is inkább krémek, torták és sütemény tészták készítéséhez használt Kitchen aid gépemet használtam. Nekem az ipari változat van meg, nem a sima háztartási, de még ezen is meglepett, hogy a kelt tészta dagasztása közben mennyire mozgott a pulton. Nemhiába, ez inkább egy cukrász gép, az Ankarsum pedig egy klasszikusan kenyérdagasztó gép. Stabil, robosztus, nagy mennyiségű tésztához fejlesztett otthoni dagasztógép.

A vaj és a só kivételével az összes hozzávalót a dagasztótálba tettem, a tejet előtte mikróban megmelegítettem. Először a kettes fokozaton járattam a gépet 2-3 percig (utolsó percben hozzá adtam a sót), majd további 2 +2 percig 4-es (kettő után hozzáadtam a vajat), majd a végén 3 percig 6-os fokozaton. Szép, fényes, selymes tapintású tésztát kaptam, ami egyáltalán nem ragadós.

A tésztát egy vékonyan kiolajozott tálba tettem, letakartam és 1,5 órát hagytam pihenni. Ez idő alatt még selymesebb lett a tészta és sokat duzzadt. Ezután áthajtogattam (szirom hajtás) és további 1 órát pihentettem.

Közben elkészítettem a tölteléket:

  • 160 g kristálycukor
  • 10 g fahéj

Ezen kívül 50 g mirelit epret apróra vágtam.

A tésztát kinyújtottam lelisztezett konyhapulton, egy pici olvasztott vajjal megkentem, majd megszórtam fahéjas cukorral és eperrel. Feltekertem szorosan, mint a bejglit, majd 12 egyenlő részre vágtam és egy kivajazott tálba tettem (a képen ti majd csak 8 csigát láttok, mert a tészta egy részére kakaós tölteléket tettem és azt külön, tepsin sütöttem meg). A tetejüket megkentem tojással. Ezután a sütőben, melyet 45 fokra állítottam, 1,5 órát kelesztettem. Ezután kivettem, a sütőt felfűtöttem – ez idő alatta a csigák tovább keltek a konyhában -, lekentem tojással még egyszer őket, majd 220 fokon, légkeverésen 10 percet sütöttem őket, majd további 12 percig 190 fokon.

Miután kihűlt, cukormázzal húztam át, amit egy kis eperlével színeztem.

Jó évkezdést, boldog új évet!

Sok szeretettel:

A Péklány

UI: az itthonlét és a csiga sütés mellett valami más is nyugalmat adott nekem. Új blog író társam van, aki képes akár 1 órát mögöttem aludni a széken. Meleg szuszogásával jelzi, ő is része volt ennek a cikknek.

Évindító kovászos csiga” bejegyzéshez 7 hozzászólás

  1. Kedves Orsi!
    Mindig nagy élvezettel olvasom a blogbejegyzéseidet, és természetesen a könyvből is tanulok rengeteget.
    Sajnos hosszabb időre csak augusztusban vagyunk Füreden a családdal, de ha bármikor ott vagyunk mindig nálatok vásárolunk, mert a függőség az nagy úr.
    3 éve tértem be hozzátok először, azóta pedig mindig, ha ott vagyunk.
    Annyi kérdésem lenne, hogy mi a különbség liszt és liszt között?
    Amatőr (de lelkes) módon én is szoktam sütni (bejgli, zserbó, néger szelet, gyümölcskenyér, meggyes pite, linzerkoszorú, stb), de a Pozsonyi kiflivel nekem is meggyűlt a bajom rendesen.
    Én a Nagyi titka lisztet használom, de mivel nekem Ti vagytok a példaképem, ezért elgondolkodtató, hogy vajon a legjobb lisztet használom-e.
    Mitől jobb a celldömölki?
    Bocsánat, hogy ilyen hosszan zavartalak.
    Boldog Új évet kívánok Nektek és az egész csapatnak rajongó szeretettel!
    Póth Csaba

    Kedvelés

    1. Kedves Csaba! Örömmel olvasom soraidat. 🙂 Mindenkinek más válik be. Nekünk 5 éve a celldömölki malom szállít és nagyon elégedettek vagyunk vele. Magas sikértartalmú, állandó minőségű liszt, ami nekünk pékeknek nagyon fontos 🙂 Ha neked bevált a Nagyi titka, használd. Ha kiváncsi vagy más lisztekre, érdemes próbát tenni. Igazán nagy különbség azokban a tésztákban mutatkozik, ahol fontos a sikér tartalom, tehát főleg magasan hidratált kovászos tésztáknál. Boldog Új évet kívánok Nektek és nyáron várunk Benneteket szeretettel!

      Kedvelés

      1. Kedves Orsi (és Csaba)! Köszönöm szépen a választ. Lehet, hogy ki fogom próbálni a magasabb sikértartalmú lisztet, bár ahhoz meg kellene barátkoznom a kovásszal, mert edig azzal még nem sütöttem.

        További sok erőt, kitartást Nektek!
        És várom az új blogbejegyzéseket.

        Szeretettel ölellek Benneteket
        P. Csaba

        Kedvelik 1 személy

  2. Kedves Orsi!
    Én gyümölcsvizet használok, és azzal holnap ki is fogom próbálni.
    Nagyon szépek lettek a csigáid! én fogok a fahéjas mellett kardamomos csigát is… Majd beszámolok az eredményről.
    Zsolt

    Kedvelés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s