Kenyereim

Női áldás: joghurtos tönköly kenyér lenmaggal

Imádom ezt a kenyeret! Nemcsak mert ez volt az első teljes kiőrlésű kenyér, amit 100% frissen őrölt lisztből sikerült megsütnöm, hanem komolyan hiszem, hogy ennek a kenyérnek áldásos hatásai vannak a női szervezetre.

peklany-tonkoly-kenyer

A tönkölybúzát a középkorban gyógyító gabonának használták magas fehérje-, telítetlen zsírsav- és vitamin-, valamint antioxidáns tartalma miatt. Alacson glikémiás indexe és magas rosttartalma miatt akár az IR diétába is beilleszthető. Az élőflórás joghurt jót tesz az emésztésnek (és lágyítja a tésztát), a lenmag a jelentős vitamin tartalma (A, B, C, D, E) és maga ásványi anyag tartalma mellett (kálium, foszfor, magnézium, vas, cink, jód, stb) szinte csak esszenciális zsírsavakat tartalmaz (omega 3), mely kiemelten fontos a nők számára, főleg azoknak akik teherbe szeretnének esni. Az pedig külön büszkeséggel tölt el, hogy Limara borítóképnek válaszotta a facebook csoportban ezt a kenyeremet tavaly.

Hozzávalók:

Recept:
– 500g frissen őrölt tönkölybúza liszt. A bio gabonát innen veszem.
– 200g natúr joghurt
– 100 ml  langyos víz

– 2 kk só
– 1,5 EK méz
– 1 csomag szárított élesztő, vagy 2,5 dkg friss élesztő
– 30 g frissen préselt lenmag

Leőrölöm a fél kg tönkölybúzát a malmomban, közben pedig a langyos vízbe beleteszem a mézet és belemorzsolom az élesztőt és jól összekeverem. Kis Salzburgi pelyhesítőmmel 30 g lenmagot lepréselek, ezzel feltárom és emészthetővé teszem. Ugyanis a lenmagot csak feltárva szabad fogyasztani, így ugyanis a hatása áldásos, ellenkező esetben pedig nemhogy hatástalan, de még ízületi bántalmakat is okozhat. Ezután a lisztbe öntöm a sót, a lenmagot, a natúr joghurtot és a vizet, majd kézzel a tálban pár perc alatt összegyúrom. Amikor már gombóc formát vesz fel, kiteszem a pultra és ott gyúrom tovább. Nem kell több, mint 1-2 perc. Nagyon szeretek ezzel a tésztával dolgozni, mert nem ragacsos, hanem könnyed és rugalmas. A tésztából a végén gombócot formázok és kilisztezett kelesztőtálba teszem. Először 40 percig kelesztem (figyelem, nyáron elég 30 perc!), majd kiveszem, kilapítom, aztán az oldalait behajtom, újra gombócot formálok belőle, és ismét 40 percig kelesztem. Mivel az én sütőm elég lassan – kb. 15 perc alatt – fűt fel 250 fokra, ezért már a 30. percnél elkezdem a melegítést, hogy nehogy túlkeljen a tészta. Amikor már forró a sütő, bepárásítom a szuper kis párásítómmal, és kifordítom a tésztát a kosárból, majd gyorsan “bevetem” ahogy ezt a suliban tanultam. Ez annyit jelent, hogy beteszem a sütőbe, és persze előtte éles pengével bevágom a tetejét, hogy ne repedjen szét.

250 fokon sütöm 5 percig, aztán 240 fokon ismét 5 percig, majd további 35 percig 210 fokon. Az első 5 percben kétszer is befújok a párásítóval a légtérbe.

Amikor lejár az idő, kiveszem a sütőből és rögtön megnézem a maghőt. Ha 99 fokos a kenyér közepe, akkor kész a kenyér. Persze meg is kopogtatom az alját, hiszen abból is meg lehet állapítani, hogy kész a kenyér, de ameddig csak pék tanuló vagyok, inkább ellenőrzöm a maghőmérővel is.

 

Női áldás: joghurtos tönköly kenyér lenmaggal” bejegyzéshez 5 hozzászólás

  1. ” Az első 5 percben kétszer is befújok a párásítóval a légtérbe.” Eddig mindig úgy hallottam, hogy az első 20 percben nem szabad kinyitni a sütőt, pl. piskótánál, mert összeesik. Ez kenyérnél nem igaz? Köszönöm szépen, ha válaszolsz.

    Kedvelés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s