Hogyan sütök

Mire jó egy házimalom?

Enni jó!

Szerintem nincs olyan ember, aki nem szeret enni. És ha már ez így van, miért kellene, ez a csodás dolog egy bűntudattal teli tevékenység legyen? Emlékszem én is azokra az időkre – szerencsére már rég volt-, amikor egyik diétából csaptam át a másikba, a kettő között pedig mindent ami elém került megettem. És persze nem fogytam…Állandóan szénhidrát éhségem volt, ami főleg este tört rám, és mindig fájt a hasam. Nem is beszélve a folyamatos egészségügyi problémákról (időszakos tej vagy glutén érzékenység, IR, túlsúly).

péklány kovászos

A nagy fordulat akkor állt be, amikor elkezdtem saját, friss őrlésű lisztből készült kenyereket sütni. Nemcsak finomabbak, de sokkal egészségesebbek lettek a kenyereink. Laktatnak, örömöt okoznak és bűntetlenül ehetjük, mert 2 szeletnél többet úgyse tudunk belőle elfogyasztani.  Egyre többször ettünk saját kenyeret és a plusz kilók elkezdtek lemenni,  és azt vettük észre, hogy egyre kevesebbszer vagyunk betegek. Kislányom a bölcsiből az elmúlt fél évben egyszer sem hiányzott betegség miatt. Az már más kérdés, hogy inkább megy bölcsi helyett a nagyikhoz, ahol kényére kedvére utasítgathatja a rabszolgákat és azok velünk együtt boldogan engedelmeskednek a kis parancsnoknak.

Vacsora után nem tört ránk az a borzasztó szénhidrát éhség, hiszen a kenyereinkben lévő rostok eltelítenek, és a lassú égésű szénhidrátokat pedig folyamatosan használta fel a szervezetünk. Ezen kívül sokkal jobban is alszunk.

Sajnos a médiából folyó sok hülyeség és trend miatt sokan úgy döntenek, hogy a kenyeret és pékárut teljesen kiiktatják az étrendjükből. Pedig a kenyér, az igazán jó teljes kiőrlésű kenyér beilleszthető bármilyen diétába és betegség étrendjébe!

Miért fontos a friss őrlés?

Azt ma már tudjuk, hogy az élő tápanyagok (vitamin és esszenciális zsírsavak) egy jelentős része elvész egy bizonyos idő után, gondoljunk csak arra, hogy ha felvágunk egy gyümölcsöt és úgy hagyjuk, az bebarnul, összefonnyad, a vitamin tartalom kb. 4 óra után elvész. Ezt mondta a védőnő is anno, amikor megkezdtük a kislányom hozzátáplálását: mindig frissen vágjam fel és turmixoljam a gyümölcsöt. Nos a gabona sem más! Ahogy megőröljük, az elkezdi elveszíteni a vitamin tartalmát és az esszenciális olajok, melyek a csírában vannak, elkezdenek kiszáradni. A frissen őrölt, teljes értékű liszt (nem szitáljuk ki a korpát) tartalmazza a gabona összes vitaminját, rostját, nyomelemét, telítetlen zsírsavjait. Ezért kell mindig sütés előtt a kívánt mennyiséget frissen őrölni és azonnal felhasználni. A bolti liszt, ami akár egy évet is állhat a polcon, így lényegesen kevesebb vitális tápanyagot tartalmaz, főleg a fehér változatok.

kovi2

Szerintem azért van ennyi gluténérzékeny ember manapság, mert túl sok fehér lisztes terméket fogyasztanak és a szervezetük már nem tudja ezt tolerálni. A fehér liszt csak a gabona fehérje részét tartalmazza és gyorsan égő szénhidrátokat. Sokan nem tudják, hogy a korpa (héj, rost) egy olyan emészthetetlen anyag, ami a vizet magához vonja a szervezetben, felduzzad és kitakarítja a bélrendszerünket. Ezen kívül olyan értékes enzimeket tartalmaz, ami segíti lebontani a glutént a szervezetben. Tehát mindig olyan formában fogyasszuk a gabonákat (és egyébként mindent), ahogy azt a Jó Isten megteremtette. Fehér lisztnek csak kivételes esetben van helye a konyhában, ugyanis a teljes kiőrlésű lisztet ugyanúgy használhatjuk bármihez: habarhatunk vele, panírozhatunk, süthetünk sütit, kekszet, palacsintát.

Ha csak teljes kiőrlésű kenyereket és pékárut eszel, garantáltan nőni fog az energiaszinted, csökken majd a migrénes fejfájások száma (sajnos 30 fölött ez már bizony velem is egyre gyakrabban előfordult), nem fog puffadni és fájni a hasad, kevesebbszer leszel beteg és fogyni is fogsz a rostok és lassú égésű szénhidrátok miatt – hacsak nem kened meg kétszer olyan vastagon nutellával 🙂

Az otthoni őrlés gyors és kényelmes

Ha megvan a tuti eszközöd hozzá, az őrlés semilyen erőfeszítést nem igényel. Egy elektromos házi gabonamalom mindent elvégez helyetted. Te beöntöd a tetején a gabonát, beállítod az őrlési finomságot és kijön a liszt. Ennyire bonyolult 🙂 Én egy Salzburgi MT 5-ös malmot szereztem be, mert ha minden igaz, ez a kategória csúcsa. Gránit kővel őröl, ami jobb mint a korondum. A malom vásárlással kapcsolatos tanácsaimat itt olvashatjátok.

A kávédarálók és egyéb késes gabona aprításos megoldások nem jók, ugyanis nem őrlik a gabonát, hanem zúzzák, roncsolják és nem is tudják azt olyan finomra őrölni.

Finomabb és egészségesebb a kenyér

Sokan azért nem szeretik a teljes kiőrlésű kenyereket, mert keserű az íze és száraz, ragacsos kenyeret ad. Ennek az az oka, hogy a bolti teljes kiőrlésű lisztet úgy állítják elő, hogy a gabona héját leválasztják, csírátlanítják (hiszen az élő, nedves anyag romlandóvá teszi a lisztet), majd a fentmaradt fehér részt újra összekeverik a héjjal, vagyis a korpával. Viszont a kiszáradt korpa és liszt keverék kesernyés ízű lesz, nemúgy mint a friss változat.

A frissen őrölt liszt 2x annyi foszfort, kalciumot és B vitaminokat (B1, B2, B3) tartalmaz, mint a bolti változatok, ezen felül 3x annyi káliumot és vasat, illeve A, C és D vitamint is.  Mindezen vitaminok és nyomelemek  szükségesek az emberi szervezet számára.

Sajnos a bolti lisztek gyakran kémiai oxidáción és fehérítésen is átesnek, hogy eltarthatóbbak legyenek és megfelelőbb legyen a glutén szerkezetük. Ezek a kémiai eljárások viszont teljesen megölik a liszt vitamin tartalmát.

Én amikor először ettem házimalomban őrölt lisztből kenyeret, komolyan mondom, hogy a könnyeim potyogtak és a legnagyobb meglepetés még az volt, hogy a kenyérre nem tettünk vajon kívül semmit, ugyanis nem akartuk az ízét elrontani. Szerintem ez mindent elmond arról, hogy milyen az íze egy ilyen, frissen őrölt lisztből készült kenyérnek. Aki nem hiszi, járjon utána.

A Péklány

 

 

 

Mire jó egy házimalom?” bejegyzéshez 3 hozzászólás

    1. Szia Lilla! A búzákat (rozs, alakor, tönköly, zab és sima búza) a Natur Projekttől rendelem. A malom is innen van, szerintem a Salzburgi a legjobb, mert az gránit köves! A gabonákat lenvászon zsákban tartom a kamrában felakasztva, az kellően szellőzik. A natur projekt malmait és gabonáit itt tudod megnézni: http://www.naturprojekt.hu. Remélem segítettem, üdv, Orsi a Péklány

      Kedvelés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s