Itt van az ősz, itt van újra
Itt van az ősz, itt van ujra,
S szép, mint mindig, énnekem.
Tudja isten, hogy mi okból
Szeretem? de szeretem.
Kiülök a dombtetőre,
Innen nézek szerteszét,
S hallgatom a fák lehulló
Levelének lágy neszét.
Mosolyogva néz a földre
A szelíd nap sugara,
Mint elalvó gyermekére
Néz a szerető anya.
És valóban ősszel a föld
Csak elalszik, nem hal meg;
Szeméből is látszik, hogy csak
Álmos ő, de nem beteg.
Levetette szép ruháit,
Csendesen levetkezett;
Majd felöltözik, ha virrad
Reggele, a kikelet.
Aludjál hát, szép természet,
Csak aludjál reggelig,
S álmodj olyakat, amikben
Legnagyobb kedved telik.
Én ujjam hegyével halkan
Lantomat megpenditem,
Altató dalod gyanánt zeng
Méla csendes énekem.
Kedvesem, te űlj le mellém,
Űlj itt addig szótlanúl,
Míg dalom, mint tó fölött a
Suttogó szél, elvonúl.
Ha megcsókolsz, ajkaimra
Ajkadat szép lassan tedd,
Föl ne keltsük álmából a
Szendergő természetet.
Az irodalom középiskolában sajnos nem tartozott a kedvenc tantárgyaim közé, de ezzel is úgy vagyok ahogy a történelemmel: felnőtt, érett fejjel érdemes mindent újra olvasni és újra értelmezni, kérdéseket feltenni. Petőfi verse mindent elmond amit én is szeretek az őszben, csak én nem a dombtetőről, hanem a teraszról nézem ahogy hullanak a színes levelek, ahogy pihenni készül a természet. Eszembe jut a novemberi szürke világ, a varjak károgása és örülök hogy most még tarka minden, hogy nem csak a körülöttünk lévő világ színes, de az őszi ételeink is: imádom a sütőtököt, a céklát, a birsalmát, az édesburgonyát és a késői fügét. Ennek jegyében a hétvégén a következőket főztem-sütöttem:
- édesburgonyás-chia magos kovászos kenyeret
- céklás kovászos kenyeret (ennek receptjét egy következő blog cikkben osztom meg)
- sütőtök krémlevest tökmaggal és tökmag olajjal
- füge lekvárt
- a birsalma sajt még várat magára egy pár hetet, mert valami nagy dologra készülök.
Ezen kívül nem ehető, ámde annál színesebb és kedvesebb dolgokat készítettünk Annussal: 5 db dísztököt és egy pár gesztenye lényt – nem nevezem nevén őket, mert egyik sem igazán felismerhető Kipp koppékat leszámítva 🙂
Kovászos édesburgonyás kenyér chia maggal
Hozzávalók:
- 1 nagy édesburgonyából 180 g püré
- 150 g kovász
- 340 ml víz
- 450 g KBL100 (királybúza liszt)
- 150 g frissen őrölt teljes kiőrlésű búzaliszt (én ehhez szintén királybúzát kaptam)
- 12 g só
- 20 g chia mag
Elkészítés:
Előző este meghámoztam, majd kb. 20 perc alatt puhára főztem az édesburgonyát, majd a vizet leöntöttem róla és a lábasban hagytam reggelig. Elkészítettem a kovászt: 50 g lisztet összekevertem 50 g vízzel és 50 g anyakovásszal amit a hűtőből vettem ki hidegen. Hogy kevesebb mosogatnivalóm legyen, a kovászt az Ankarsrum dagasztócsészéjében készítettem el.
Másnap reggel megőröltem a 150 g királybúzát és egy kis turmixgépben összeturmixoltam kb. 60 ml vízzel az édesburgonyát. Szép nagy egészséges, hosszúkás szemei vannak, kinézetre leginkább a tönkölyhöz hasonlít. Az összes lisztet és a vizet (vigyázat, 60 ml-rel kevesebb víz kell a tésztához, mert egy részét a turmixoláshoz használtam) hozzámértem a kovászhoz, összekevertem a géppel kb. 1 perc alatt, majd fél órát hagytam pihenni. Ezután hozzátettem az összes többi hozzávalót és 4 perc alatt a karos dagasztóval megdagasztottam tésztát. Ezután átcsapkodtam a tésztát, ami mostanában a kedvenc mozdulataim egyike. Ezt úgy 3-4 percig csináltam. Ezután a tésztát visszatettem a dagasztócsészébe, letakartam és 3 órát pihentettem, közben fél óránként hajtogattam. Gondolom a krumpliban lévő keményítő miatt, az állomány szinte már a csapkodás közben olyan volt, mint más tészta a hajtogatások után. Nagyon jó ezzel a tésztával dolgozni és a végeredmény sem maradt el. A 3 óra után a tésztát hosszúkásra formáztam és 1,5 kg-os kelesztő tálba tettem, hajtással felfele és CSAK 45 percet kelesztettem. A sütő gőzzel telített légterében 250 fokon sütöttem 20 percet, majd 220 fokon további 25 percet. A kenyér rendkívül szellős, nagyon finom és ízletes, az édesburgonya íze nem tolakodó, inkább csak a háttérben érezhető.
Füge lekvár:
- 70 dkg füge
- 30 dkg cukor
- 1 kiskanál fahéj
A füge sajnos nem saját, de szerencsére férjem rokonaitól minden ősszel kapunk 3-4 kiló zöld héjú piros belsejű, aminek egy részét megaszaljuk, másik részéből lekvárt főzünk. A lekvár főzésből nem csinálok macerát, a Panasonic kenyérsütőgépem mindent megcsinál helyettem – a gyümölcs megmosásán és felvágásán kívül persze. A hozzávalókat beteszem a tartályba, kiválasztom a lekvárfőző programot és rá 2 órára a kész a lekvár. Én még botmixerrel át szoktam turmixolni, hogy ne legyenek benne túl nagy darabok, ezután a lekvárt befőttes üvegekbe teszem, lezárom és fejjel lefelé fordítva hagyom egy napig hűlni.
Sütőtök leves:
Hozzávalók:
- egy fél sütőtök belseje apró kockákra vágva
- egy fej vöröshagyma
- egy evőkanál vaj
- 1 evőkanál barna cukor
- víz
- 400 ml főzőtejszín
- só és bors ízlés szerint
- tökmagolaj, tökmag
Egy lábasban megolvasztom a vajat, és beleteszem a hagymát, ráteszem a barna cukrot és lassú tűzön megkaramellizálom. Ráteszem a sütőtököt és felöntöm annyi vízzel a lábast, hogy az a sütőtököt épphogy ellepje. Így főzöm lassú tűzön kb. 20 percig. Amikor már puha a tök, egy botmixerrel összeturmixolom, hozzáteszem a tejszínt, felforralom a levest, a végén sóval és borssal ízesítem. Tálalásnál tökmagot és tökmag olajat teszünk a levesbe.
Dísztök készítés:
Nem vagyok rendszeres vásárló a hobbi boltban, de az ilyen tökök elkészítését már évek óta terveztem. Ezért most beszereztem mindent ami kell hozzá és kb. fél óra alatt megvolt az 5 tök!
Hozzávalók:
- színes anyagok
- tömőanyag
- gombok
- zöld és barna filc
A színes anyagokból nagy köröket vágtam ki, kétszer akkorákat mint amekkora tököt szerettem volna. Cérnával elkezdtem összevarni a tetejét és az anyagot mindig egy kicsit elforgattam és újabb részt varrtam hozzá. Amikor kész lett, a nem túl szép tetejét filcből kivágott levelekkel takartam el, amire egy színes gombot is rávarrtam.