Édes tészták, kekszek · Finomságaim · Receptjeim

Travel cake – madre kovásszal, ősgabona liszttel

A hétvégén megérkezik végre minden szempontból a tavasz. Már a környéken virágzanak a mandulafák, és a kertben is kibújtak a nárciszok, tulipánok és találtam egy pár ibolyát is. Ha minden igaz, szombattól az éjszakai fagyok is elmúlnak, így hát veteményezni fogunk, végre.

Pár hete megkeresett az ÖMKI (Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet), hogy volna kedvem kipróbálni az egyik tájfajta bit ősgabona terméküket, a tönkebúza lisztet. Ismerem régóta ezt a gabonát, egy időben, amikor hozzájutottam szemes formában, még magam is őröltem. Tehát természetesen igent mondtam. A tönkebúza – mint a többi ősgabona is – lényegesebben magasabb beltartalmi mutatókkal bír, a modern gabonákhoz képest. Akár 16-20%-kal több fehérjét és jóval több makro-, és mikroelemet tartalmaz, és glutén összetétele eltér a mai búzáétól, ezért kevesebb embernél okoznak allergiás reakciót. Fogyasztását követően, a lassabb emésztési folyamat eredményeként tovább fennmarad a teltségérzés. Gondoltam, ha itt a tavasz, akkor éledező Földanyánk tiszteletére Madre kovászt használok, és igazán gazdagon és színesen díszítem.

Az egyes gabonák jellegzetességeiről, sütési felhasználásairól és viselkedésükről, házi őrlésükről külön olvashattok a Péklány lettem könyvben.

Már régóta szerettem volna travel cake-et készíteni, és ahogy a könyvemben szereplő kovászos püspökkenyérhez is kiváló volt az ősgabona liszt, gondoltam ez a tönkebúza tökéletes lesz ehhez a süteményhez. Travel cake-nek eredetileg azokat az édességeket hívjuk, melyek akár több napig is puhák maradnak, nem száradnak ki, tehát tökéletes azoknak akik egy utazásra szeretnék elvinni a sütit. Amúgy ezek általában egyszerű kevert tészták.

Hozzávalók:

  • 200 g tönkebúza liszt
  • 50 g puha vaj
  • 4 egész tojás
  • 100 g madre kovász (elkészítését az előző posztomban találjátok)
  • 150 g porcukor
  • 3 g só
  • 6 g sütőpor

A süteménybe bármilyen gyümölcsöt, lekvárt, aszalványt, csokit, olajos magot bele lehet sütni. Én most áfonyát választottam.

Elkészítés:

Az Ankarsrum multifunkcionális dagasztógépre felhelyeztem a keverő tálat (kivételesen nem a dagasztót), ráillesztettem a tésztakeverő fejet, belemértem egyszerre az összes hozzávalót, majd 3-4 perc alatt összekevertem a tésztát.

Egy kivajazott formába beleöntöttem a tésztát, majd 170 fokon 1 órát sütöttem. A vége felé 3 percenként tűpróbát csináltam, hogy a sütemény közepe biztos át legyen sülve.

Ha teljesen kihűlt, már lehet is kívülről díszíteni 🙂 Igaz, így már nem alkalmas utaztatásra 🙂

Én most egy áfonyás krémet készítettem, amit a Sage Super Q kisebbik fejével kevertem össze, és dekorációnak egész áfonyát, kertből szedett ibolyát és pár frissen hajtott citromfű levelet használtam.

A sütemény íze nagyon harmonikus lett, az ősgabona különleges aromát és színt adott neki. Próbáljátok ki!

Sok szeretettel: a Péklány

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s