Ősszel nem hagy nyugodni a sütőtök. Most egy kis hatásszünetet tartok, magamnak is. Micsoda béna mondat…pedig tényleg nem hagy. Állandóan azon gondolkodom, hogy megannyi receptem mellé még mit tudnék belőle csinálni. Szeretjük belőle a krémlevest, amit már jó ideje a Sage Super Q-ban csinálok, ugyanis pont az a lényeg, hogy azon kívül, hogy megfőzöm a tököt, nem kell mást tennem. A gép el is mossa magát, ami mindig diadalittas mosolyt csal az arcomra. A pékségben rendszeresen sütjük a sütőtökös kovászos kenyeret, a sütőtökös kalácsot és brióst (pontos recept a Péklány lettem könyvben), de szoktunk készíteni sütőtökös rizottót (ne nevessetek, a kislányom régi olasz bébi étel főző gépén van rizottó program és azt még semmi nem überelte), vagy csak magában megesszük a sült tököt. Kiváló pitékbe, tortákba, sőt most még valami tökös-mákos macaronon is jár az eszem. De amit abszolút muszáj volt kipróbálnom, az a sütőtökös-fahéjas csiga. A sárgás színű, különleges tapintású tészta önmagában is érdekes, de a fahéj töltelékkel még ennél is jobb végeredményt ad.

Hozzávalók 12 db csigához:
A tésztához:
- 450 g BL55 finomliszt
- 160 g langyos tej
- 60 g kristálycukor
- 8 g só
- 25 g friss élesztő
- 50 g vaj
- 160 g sütőtök püré
- 1 kávéskanál vanília paszta (elhagyható)
- + két kiskanál vaj a tészta kenéséhez
- +1 fél tojás a csigák tetejének megkenéséhez
A töltelékhez:
150 g kristálycukor, 15 g őrölt fahéj
Elkészítés:
A sütőtököt szeletekre vágom, majd alufólia alatt megsütöm kb. 40 perc alatt 200 fokon. Az élesztőt megfuttatom langyos tejben egy pici cukorral, amit az össz cukormennyiségből veszek el. Közben a felsorolt összetevőket a vaj és a só kivételével mind az Ankarsrum Assistent dagasztótáljába teszem. Ez nem kovászos tészta, így a hengerfejes dagasztót használom. Nekem még mindig ez a gép vált be legjobban tésztadagasztásra. Nem ugrál a konyhapulton, szépen kidolgozza mind az élesztős-, mind a kovászos tésztát, és a pékipari dagasztógépek elvén működik, ami nekem szintén nagyon fontos. És mindamellett, hogy nagyon erős, nagyon gyors is.

A tésztát elkezdem dagasztani 2-es fokozaton, és így járatom a gépet 3 percig. Ekkor hozzáadom a sót, 5-ös fokozatra állítom a gépet, és további 5 percet megy így. Majd hozzáadom a szobahőmérsékletű vajat és további 3 percig megy az Ankarsrum. Egy szép, illatos, sárgás színű, homogén tésztát kapok. Az a jó, ha a teteje teljesen kisimul, selymes és egy kicsit fényes. A tésztát kiveszem, lelisztezett munkalapon felgömbölyítem (videó a könyvemben), majd egy konyharuhával letakarom és kb. 45 percet pihentetem.

Ekkor bekapcsolom a sütőmet 30 fokra, és közben egy sodrófa segítségével a tésztát téglalap alakúra nyújtom. Vékonyan megkenem olvasztott vajjal, majd rászóróm a fahéjas-cukrot és egyenesen eloszlatom. Utána szorosan feltekerem a tésztát. Ezután 12 felé vágom, majd szabályosan belehelyezem a tepsibe. A tepsit érdemes kivajazni, vagy egy pici olajjal kikenni, hogy a tészta ne ragadjon bele. Vagy megteszi a sütőpapír is, melynek oldalait érdemes kilógatni a tészta alól, hogy a végén ki lehessen azzal emelni a csigákat. Ezután a tepsi megy a sütőbe kelni kb. 45 percre. Akkor kelt meg, amikor a csigák teljesen összeérnek és kitöltik a tepsit. Ekkor tetejüket megkenem egy kis tojással, majd 190 fokon, légkeverésen megsütöm kb. 25 perc alatt, de ez persze sütőfüggő.
Szép hétvégét, jó étvágyat!
Sok szeretettel:
a Péklány


Hello, most kèszìtem, ìgèretes. Jò kis recept, köszi, ma is tanultam valami ùjat.
Gergely
KedvelésKedvelés
Örülök 🙂
KedvelésKedvelés
Szia!
Édes kovásszal is meg lehet csinálni? Probaltad?
KedvelésKedvelés
Szia, persze, mindent meg lehet csinálni kovásszal. Ha a kovászos kalács receptemet veszed, ahhoz kell adni sütőtök pürét és és kb. 15%-kal csökkenteni a folyadékot a recepthez képest 🙂
KedvelésKedvelés