Nos, a gyökérkenyér nálam régen rendszeresen akkor készült, ha túl lágy tésztát dagasztottam és nem tudtam megformázni. Ma már persze ez nem így van, de a házipékek gyakran bevethetik ezt a trükköt, ha túl hidratált a tészta és nem bírnak vele.

Elkészítés:
Kovász: ehhez a tésztához mindenképpen erős, kemény, fehér kovászt javasolok.
Én így készítettem:
- 30 g teljes kiőrlésű rozzsal etetett anyakovász
- 100 g BL80 búzakenyérliszt
- 75 g langyos víz
A hozzávalókat összekevertem és 10-12 órát állni hagytam a konyhapulton. A kovász több lesz, mint amire szükségünk van a tésztához, de érdemes azt tudni, hogy ha nagyon kevés kovászt készítünk, az nem lesz annyira erős mintha többet csinálunk. Nagyban minden (kovász, tészta) jobban fejlődik. A maradékot tovább lehet etetni, le lehet szárítani, vagy el lehet sütni.
Tipp: kovász átetetésről, szaporításról-csökkentésről mind részletesen írok a Péklány lettem könyvben.

Tésztakészítés:
A magasabb hidratációjú tészták esetében több trükköt is lehet alkalmazni, hogy jobb tésztát kapjunk. Én ezekre szoktam figyelni:
- a sót később adom a tésztához
- a dagasztóvíz egy részét 10-20% visszatartom és a dagasztási idő végén adom a tésztához
- figyelek arra, hogy a tészta ne melegedjen túl. Ankarsummal dagasztva (fém karral) 7-8 perc lassú (2-es,3-as fokozat) és 3-4 perc gyors (4-es fokozat) tempón dagasztom a tésztát. A tészta sose legyen több, mint 28 fokos. Ha valaki szeretné jobban megismerni a gépet, ezen az oldalon olvashat róla teszteket. Nekem több mint 5 éve van ez a gépem, rendszeresen használom itthon és a pékségben is, és szerintem nincs jobb gép ennél a piacon.
Hozzávalók:
- 400 g BL80-as liszt
- 312 langyos víz (78% – pékszázalékok értelmezése, számolása a könyvben :))
- 10 g só
- 40 g fehér kovász
A lisztet és a víz 80%-át bemérem a dagasztótálba, és 2 percet járatom a gépet 2-es fokozaton. Utána fél órára pihenni hagyom. Ezt hívják autolízisnek, célja hogy a liszt több vizet vegyen majd fel. Utána bemérem a kovászt, és elkezdem dagasztani a tésztát a fent leírtaknak megfelelően. Az 5. percnél hozzáadom a sót, majd a 7.-nél a maradék vizet. Akkor jó a tészta, ha jó sima, és elválik az edény falától. Ha jó a lisztünk, már sikérszálakat is látunk ilyenkor.
Ezután a tésztát áttesszük egy vékonyan kiolajozott tálba és 3 órán át pihentetjük, és fél óránként hajtogatjuk. Mivel ez lágy tészta, én szirom hajtást szoktam alkalmazni (videó a könyvben lévő linken).
3 óra elteltével a tésztát hűtőbe teszem 9-12 órára.
Amikor a tésztát kiveszem, a sütőt elkezdem melegíteni 240 fokra. A tepsit is vele együtt melegítem, hogy forró felületre sikerüljön vetni (rátenni) a tésztát és jól átsüljön az alja. Ez különösen a hűtős kenyérnél fontos.
A tésztát kiborítom egy jól lelisztezett felületre (ennek jól áll ha szőrös, vagyis lisztes – pékkifejezések gyűjteménye szintén a Péklány lettem könyvben :)), hosszanti irányba meghúzogatom, majd csavarok rajta 2-őt, 3-at. Átteszem óvatosan a sütőpapírral bélelt, lelisztezett tepsire és irány a sütő. Én 44 percig sütöttem ezt a kenyeret, végig 240 fokon és az elején kicsit meggőzöltem.
Boldog sütéseket:
a Péklány


Kedves Péklány ! ” számolása a könyvben ” Tessék már megírni a könyv címét és a szerző nevét kivenném a könyvtárból. Tanulni szeretnék ! Üdvözlettel Réti Sarolta
Péklány leszek blog ezt írta (időpont: 2021. szept. 28., K, 8:40):
> Péklány posted: ” Nos, a gyökérkenyér nálam régen rendszeresen akkor > készült, ha túl lágy tésztát dagasztottam és nem tudtam megformázni. Ma már > persze ez nem így van, de a házipékek gyakran bevethetik ezt a trükköt, ha > túl hidratált a tészta és nem bírnak vele. E” >
KedvelésKedvelés
Kedves Sarolta! A könyvet én írtam, számtalanszor hivatkozok rá. Zeliska Orsolya: Péklány lettem. Erről van szó, be is linkeltem. Úgy tudom, hogy a balatonfüredi, és az Országos Széchenyi könyvtáron kívül máshol nincs meg. De persze lehet kérni a helyi könyvtárat, hogy vásároljanak egy példányt. Üdvözlettel: Zeliska Orsi
KedvelésKedvelik 1 személy
Szia. Időben ez hogy jön ki? Tehát hány órakor eteted meg először majd 10-12 óra reggelre letelik vagyis dèlelőttre. Ekkor össze a tèszta többi hozzávaló majd pihi ès hajtogatás utána 10 óra hűtő. De ha dèlután ugye megvan a dagasztás ès hajtogatás akkor èjszaka jár le a hűtőzès. Hogyan hozható ez össze? Mikor kezdjem el? Este kèsőn 22 körül gondoltam a kovászt etetni. Kèrlek segíts. Köszönöm szépen. Gabriella
KedvelésKedvelés
Szia! Úgy csináld, ahogy kényelmes és ahogy az idődbe belefér. Pl. reggel korán megeteted a kovászt, mire hazaérsz, megérik. 5-6 körül megdagasztod a tésztát, és este 9-re hűtőbe megy. Másnap reggel pedig kisütöd. Vagy több kovászt adsz a tésztához és nem hűsözöd meg, hanem kisütöd 1-1,5 óra kelesztés után.
KedvelésKedvelés
Ha nem hűtőzöm, akkor mennyi kovászt adhatok hozzá? Köszönöm szépen.
KedvelésKedvelés
Akkor 25-30%.
KedvelésKedvelés
Okè hűtő mentesen 25-30 hűtővel 10%🤗 okosodok neked hála. Puszi.
KedvelésKedvelés
Szia. 80 gr kovász elèg 800gr liszthez? Az csak 10%. Minden kovászos termèk olyan 20-40% kovásszal kèszül. Nagyobb adagban sütnèm.
KedvelésKedvelés
Kedves Gabi! A 10 % elég, mert a tészta hűtőzve van, tehát a hosszabb éréshez elég kevesebb kovász. Így nem lesz savanyú a tészta és nem érik túl. 🙂
KedvelésKedvelés
Köszönöm szépen, ezt eddig nem tudtam. Így fogok eljárni majd😊
KedvelésKedvelés