Férjem oroszlán. Mindig a legjobb kütyük megszerzésére törekszik, aminek alaposan utána is jár. Legyen szükségünk bármire – akár egy új porszívóra, egy futó biciklire, vagy egy aszalóra -, hosszasan olvassa a külföldi teszteket, és biztos lehetek benne, hogy a legjobbat veszi meg. Régóta szerettem volna egy aszalógépet. A kenyérsütéshez és a reggeli joghurtjaimhoz sok aszalványt használok és a bolti változatok egyrészt elég drágák, másrészt legtöbbször cukrozottak vagy valamivel kezelték őket. És még a dietetikus suliban tanultam (pár éve egy ilyen iskolát is elvégeztem, mert nagyon érdekelt a téma), hogy az aszalás kb. 95%-ban megőrzi a vitaminokat, tehát jobb még a fagyasztásnál is!
Műanyag tálcás aszalógépek nálunk szóba sem jöhettek, ezért maradt az Excalibur és a Counter Intelligence új gépe. Mindkét gépnek rozsdamentesek a tálcái, viszont az Excalibur modellek elég régiek és finoman szólva nem divatosak. A tálca széle majdnem elvágta a kezem, és a kezelő panel sem tetszett nagyon. A Counter Intelligence aszalót egy bio kiállításon láttam, még februárban. Nagyon modern és dizájnos, leginkább egy Apple gép jutott róla eszembe.
A készülék könnyű, és ha nem használom elfér a spájzban. És még két dolog, ami nekem fontos volt:ha kiveszem a tálcákat, tudok benne kenyeret keleszteni, vagy joghurtot fermentálni, illetve ami minden háztartási gépnél nálam szempont: automata módon működjön, mert munka mellett nem tudok egész nap otthon állni és figyelni, és könnyű legyen tisztítani. Az Excalibur gépek 200 000 Ft fölött vannak, a Counter Intelligence gép “csak” 170 000 Ft volt, így mindent egybe vetve erre esett a választásunk és innen szereztük be.
Izgatottan bontottam ki a gépet és nem csalódtam: minőségi anyagok, menő dizájn, automata és manuális üzemmód és még valami, amiről eddig nem hallottam – Solar üzemmód. Ez állítólag infravörös sugarakkal aszal, ezért ez olyan mintha az adott zöldséget és gyümölcsöt a napon aszaltuk volna, tehát több vitamin marad meg benne. Na ezt majd kipróbálom a paradicsomhoz! Igazából minden adta magát: a pár gomb segítségével könnyen kezelhető a gép, semmi tudomány nem szükséges hozzá. A használatiban egy nagyon korrekt lista van arról, hogy melyik gyümölcsöt, zöldséget vagy húst (!) mennyi ideig kell aszalni.
Volt egy tál szilvám a kertből, gyorsan megmostam, kimagoztam és 3 tálcára helyeztem (egyébként a géphez összesen 5 tálca volt, meg egy kesztyű).
Kiválasztottam az automata programot, így nem nekem kell beállítani az időt. Elvileg ha a gyümölcs eléri azt a dehidratálási szintet, ami szükséges, a gép leáll. Nos, így is történt. Mivel délután indítottam el a gépet és reggelre már kész volt, nem tudom pontosan hogy hány órát mehetett. Viszont a látvány gyönyörű volt, és ízre is nagyon elégedett voltam a szilvával! Ahogy a használatiban volt, egy vákumos üveg edénybe tettem a szilvákat. Másnap reggel ezt ettem joghurthoz, de magában is nagyon finom. Egész más mint a bolti! Sokkal zamatosabb, szaftosabb és természetesebb, ja és nem ragad 🙂 Csak ajánlani tudom egy ilyen aszaló beszerzését! A következő hetekben amit lehet, még aszalok – paradicsomot, alma és répa chipset, fügét.
Kár hogy nem lett második rész! Olvasnék még erről a gépről és a vele való munkáidról is. Vagy csak nem találtam meg a folytatást?
KedvelésKedvelés
Kedves Zoli! Nem lett második rész, de a gép azóta is folyamatos használatban van. Ha kiváncsi vagy valamire írj a kapcsolat menübe és válaszolok szívesen.
KedvelésKedvelés
Kedves Orsolya,
Említed a bejegyzésben hogy a géppel fermentálni is tudsz (joghurtot). Van ezek szerint külön erre is funkciója a gépnek, tehát kvázi csak adott hőmérsékleten tartás vízelvonás nélkül? Vagy ennyivel szárazabb is lesz az erjesztett végeredmény?
KedvelésKedvelés
Kedves Máté! Évekkel ezelőtt próbáltam, nem annyira tiszták az emlékeim. A gép adott hőmérsékleten tartja folyamatosan a benne lévő gyümölcsöt – vagy joghurtot, így megy végbe utóbbi esetben a fermentáció. Lezárt edényben kell végezni, így abból nem tud távozni a nedvesség.
KedvelésKedvelés
Kedves Orsolya,
Említed a bejegyzésben hogy a géppel fermentálni is tudsz (joghurtot). Van ezek szerint külön erre is funkciója a gépnek, tehát kvázi csak adott hőmérsékleten tartás vízelvonás nélkül? Vagy ennyivel szárazabb is lesz az erjesztett végeredmény?
KedvelésKedvelés